نکات مهم در عقد قرارداد ادمین اینستاگرام با کارفرمایان

به اشتراک گذاری

قرارداد ادمین پیج اینستاگرام

به دلیل محبوبیت بالایی که کاربری از رسانه اینستاگرام در بین مخاطبان ایرانی پیدا کرده است، بیشتر کسب‌و‌کارها، سلبریتی‌ها، اینفلوئنسرها و برند‌های معروف، فعالیت‌های خود را برای دیدن شدن در این شبکه اجتماعی دنبال  می‌نمایند.

در ادامه به دلیل وجود مشغله کاری، افرادی را به عنوان ادمین پیج اینستاگرام  انتخاب نموده و مدیریت پیج خود را به این افراد واگذار می‌کنند. نکته حائز اهمیتی که در این مقاله به آن پرداخت خواهد شد کیفیت قرارداد ادمین اینستاگرام با صاحبان پیج است که در ادامه شما را با نکات مهم در عقد قرارداد ادمین اینستاگرام با کارفرمایان که حتما باید رعایت شود آشنا خواهیم ساخت.

اگر شما نیز در مسیر آموزش اینستاگرام هستید و هدفتان ادمین شدن است، تسلط بر نحوه‌ی بستن قرارداد ادمین پیج اینستاگرام برایتان بسیار ضروری است.

در عقد قرارداد ادمین اینستاگرام با صاحبان پیج، رعایت چه نکاتی اهمیت دارد ؟

مهمترین هدف برای انتخاب یک ادمین پیج اینستاگرام، رسیدگی به امور مربوط به پیج و گسترش فعالیت‌ها است.

این فرایند باید در راستای سلیقه و هدف صاحب پیچ اجرا شود. اگر شما صاحب یک پیج اینستاگرام هستید و قرار است مدیریت پیج خود را به فرد دیگری بسپارید، یا قرار است ادمین یک پیج اینستاگرام شوید، لازم است با چارچوب دستور‌العمل‌های مندرج در قرارداد ادمین اینستاگرام اعم از انتظارات و وظایف طرفین آشنا باشید.

این موارد باید در قرارداد به طور واضح بیان شود. آیا با وظایف ادمین اینستاگرام آشنایی دارید؟

از آنجایی که قرارداد ادمین اینستاگرام از جمله قراردادهای پیمانکاری محسوب می‌شود و به موجب آن مدیریت اکانت اینستاگرام با در نظر گرفتن شرایط به یک فرد واگذار می‌شود، لازم است که نکات بسیار مهمی در عقد آن قرارداد رعایت شود که در ادامه مقاله به آنها می‌پردازیم.

توجه به این نکات شما را به عنوان صاحب پیج و یا ادمین اینستاگرام کمک می‌کند که آگاهانه‌ترین و بهترین انتخاب را داشته باشید.

بیان دقیق اطلاعات هویتی در قرارداد ادمین اینستاگرام

حتما توجه داشته باشید که داشتن اطلاعات دقیق هویتی در عقد قرارداد، از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین خاطر باید در ابتدای کار، جایگاه حقیقی و یا حقوقی ادمین مشخص شود.

اگر ادمین یک شخص حقیقی است، باید اطلاعات دقیق مانند محل سکونت و شماره تماس او در قرارداد ذکر شود. اما اگر طرف مقابل صاحب پیج یک شرکت حقوقی باشد، لازم است که اطلاعات کد ثبتی، نام ثبتی، کد اقتصادی و در آخر شماره تماس و آدرس دقیق شرکت طرف قرارداد در قرارداد ادمین اینستاگرام درج شود.

اعلام دقیق شرح فعالیت در قرارداد ادمین اینستاگرام

موضوع با اهمیت دیگری که باید در قرارداد ادمین اینستاگرام به آن اشاره شود، وظایفی‌ست که توقع دارید ادمین برای شما انجام دهد. این موارد را لازم است در قرارداد به طور شفاف ذکر نمایید. باید موضوع فعالیت پیج مشخص شود.

زمان‌ در قالب روز یا هفته که ادمین موظف به اجرای فرایندهای پیج است را نیز باید مشخص نمایید. خوب است بدانید که دایرکتر اینستاگرام در واقع همان ادمین اینستاگرام نیست و وظایف متفاوتی دارد.

کیفیت حال حاضر پیج بر اساس تعداد فالوور، تعداد فالووینگ و تعداد پست‌ها باید در قرارداد ذکر شود تا در ادامه همکاری با ادمین، به راحتی شرایط رشد را بتوان بررسی نمود.

تعریف دقیق اصطلاحات کاربردی در قرارداد ادمین اینستاگرام

امکان دارد شما در پیج اینستاگرام خود، اجرای فرایند خاصی را دنبال نمایید و به همین منظور فعالیت پیج شما با ضوابط و شرایط خاص و اصطلاحات و مفاهیم منحصر به فردی همراه باشد.

به همین خاطر لازم است که در راستای توقعی که از فعالیت ادمین دارید، این موارد را نیز در قرارداد ادمین اینستاگرام به طور دقیق معرفی نمایید.

تعیین دقیق مدت زمان همکاری در قرارداد ادمین اینستاگرام

نوع فعالیت ادمین، جدای از تعریف کاری که برای او در نظر گرفته‌اید، بر اساس مولفه زمان نیز تعیین می‌شود. در قرارداد ادمین اینستاگرام، به جهت اهمیت بالایی که برای میزان زمان اجرای فرایند در نظر گرفته شده است، باید این موضوع به طور شفاف در قرارداد معرفی شود.

بر این اساس لازم است زمان آغازو اتمام فرآیند همکاری با ادمین به صورت تاریخ عددی در قرارداد مشخص شود.

اما گاهی امکان دارد صاحبان پیج، شرایط زمان همکاری با ادمین را بر اساس نتایج بدست آمده و پارامتر آزمون خطا در نظر بگیرند.

معرفی این شرایط نیز لازم است در قرارداد ادمین اینستاگرام به طور شفاف معرفی شود. به طور مثال، حد نصابی برای بازدهی عملکرد‌های انجام شده توسط ادمین مشخص نمایید و شرایط تمدید را بر اساس این مولفه قرار دهید.

مشخص نمودن حق‌الزحمه در قرارداد ادمین اینستاگرام

شاید بتوان گفت یکی از مهمترین قسمت‌های قرارداد ادمین اینستاگرام، تعیین مبلغ قرارداد است. این مولفه لازم است که بر اساس توافق طرفین با توجه به حجم فعالیت و خواسته‌ای که از ادمین دارید و البته سطح مهارت او تعیین شود.

بر این اساس باید با این موضوع به طور حرفه ای برخورد کنید و پس از توافق عددی
برای مبلغ قرارداد، مقداری را به عنوان پیش پرداخت در ابتدایی عقد قرارداد به ادمین پرداخت نمایید.

در ادامه، مقدار باقیمانده را در زمانی که مشخص می‌کنید بر اساس خروجی‌های گرفته شده به ادمین پرداخت نمایید.

شرح تکالیف و انتظارات فی‌مابین در قرارداد ادمین اینستاگرام

در قراردادی که بین کارفرما و ادمین پیج اینستاگرام منعقد می‌شود، لازم است خواسته‌ها و انتظارات به طور واضح در قرارداد معرفی شود. این کار می‌تواند موجبات افزایش آگاهی بیشتر نسبت به سلیقه و توانمندی دو طرف قرارداد را به دنبال داشته باشد.

به طور مثال صاحب پیج متعهد می‌شود که حقوق ادمین را بر اساس زمان مشخص شده سر وقت پرداخت نماید.

و یا ادمین متعهد می‌شود تا فرایند‌های مدیریت پیج را به طور دقیق و با رعایت سلیقه کارفرما دنبال نماید. توجه داشته باشید که تولید محتوا در اینستاگرام از جمله طراحی تصویر و یا عکس نوشته و… از وظایف ادمین اینستاگرام نیست و لازم است هنگام عقد قرارداد به این نکته دقت کنید.

بیان تعهد محرمانگی در قرارداد ادمین اینستاگرام

معمولا افراد معروف و یا آنهایی که از فعالیت‌های خاص و پر رونق برخوردار هستند و توان اداره پیج برای آنها میسر نسیت، برای مدیریت پیج اینستاگرام خود ادمین استخدام می‌نمایند.

به طور معمول، این افراد در محیطی که در آن به فعالیت می‌پردازند، از شرایط رقابتی برخوردار بوده و از ادمین توقع دارند در برابر رقبای خود، نسبت به حفظ و صیانت از اطلاعات کاری مانند اطلاعات دنبال کنندگان و سناریو‌هایی که برای جذب مخاطب استفاده می‌نمایند کوشا باشند.

بدیهی است که ادمین اینستاگرام موظف است در زمینه حفظ اطلاعات محرمانگی، در متن قرارداد تعهد خود را منظور نمایید.

شرح مالکیت محتوا و اطلاعات در قرارداد ادمین اینستاگرام

در برخی از شرایط و فعالیت‌ها، صاحبان پیج اینستاگرام در کنار مدیریتی که از ادمین نسبت به اجرای فرایندهای پیج توقع دارند، مسئولیت تولید دیتا و تغذیه پیج مانند تولید محتواهای بصری و یا محتواهای متنی بر اساس قوانین سئو را نیز اضافه می‌کنند.

این خواسته طبیعتا لازم است که در متن قرارداد دقیق با ذکر شرایط معرفی شود و در ادامه باید مالکیت محتواها و اطلاعاتی که قرار است در پیج منتشر شود را نیز دقیق مشخص نمایید.

انتخاب داور یا شاهد در قرارداد ادمین اینستاگرام

در هر عقد قراردادی لازم است افرادی در جایگاه شاهد حضور داشته و نام آنها در متن قرارداد ذکر شود. امکان دارد در ادامه همکاری و اجرای فرایند‌ها، به دلایل مختلف بین ادمین و صاحب پیج اختلاف به وجود آید. در این شرایط، ادعای شاهد می‌تواند موجبات حل اختلاف را به دنبال داشته باشد.

به همین منظور فرد معرفی شده به عنوان شاهد باید نسبت به تایید متن قرارداد و امضا تمام صفحات قرارداد اقدام نماید. تعداد شاهدان رابطه مستقیمی با ارزش مالی قرارداد دارد. در قرارداد ادمین اینستاگرام حضور یک شاهد کافی است.

تعیین شرایط خاص در قرارداد ادمین اینستاگرام

در اجرای فرایند مدیریت پیج اینستاگرام، امکان دارد وقوع شرایط اضطراری که از قبل تعیین شده نیست، موجبات تاخیر در اجرای فرآیندها را برای ادمین به دنبال داشته باشد. بهتر است در متن قرارداد این شرایط را به طور تخمینی معرفی نمایید. به طور مثال اگر حادثه‌ای برای ادمین پیج رخ دهد و یا پوشش شبکه اینترنت مختل شود، در این حالات و دیگر حالت‌های ممکن، باید شرایط قرارداد مشخص شده باشد.

مشخص نمودن راه ارتباطی بین ادمین و کارفرما در قرارداد ادمین اینستاگرام

ادمین پیج اینستاگرام باید بر اساس سلیقه صاحب پیج، فرآیندها را اجرا نماید. او لازم است بر اساس زمان به توافق رسیده برای صاحب پیج اقدام به ارائه گزارش کار داشته باشد. این اعمال، در قالب ارتباط ادمین با صاحب پیچ از راه‌های مختلفی قابل انجام است.

بهتر است ادمین پیج و کارفراما، متن و یا صوت مکالمات را در محل امن آرشیو نمایند. چرا که امکان دارد در ادامه همکاری برای رفع و اثبات مشکلات حقوقی، این اطلاعات ذخیره شده بسیار کارایی داشته باشد.

به طور تجربی می‌توان ارتباط‌هایی که از طریق ایمیل بین ادمین و صاحب پیج اینستاگرام وجود دارد را بهترین نوع سند نام برد.

و در پایان

به طور کلی، اجرای فرایند شغلی ادمین پیج اینستاگرام، امروزه به عنوان یکی از فعالیت‌های مرسوم در دنیای مشاغل دیجیتالی مجازی شناخته شده است.

امروزه افراد مختلفی در حوزه‌های کاری متنوعی در رسانه اینستاگرام فعالیت دارند.

این افراد بر اساس پیچیدگی و اهمیتی که فعالیت‌شان دارد اقدام به استخدام یک و یا چند ادمین دارند. نکته حائز اهمیتی که وجود دارد عقد قرارداد ادمین اینستاگرام با کارفرما است که باید به طور دقیق و با ذکر همه شرایط منعقد گردد.

4 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  میشه لطفا یه دوره آموزشی هم برای قرارداد بذارید؟
  من واقعا نمیتونم سر حقوق و مزایا با کارفرما به توافق برسم و همیشه کمتر از چیزی که باید، قرارداد میبندم و واقعا ناامید میشم
  ممنون میشم در این خصوص هم راهنمایی کنید

  1. سلام سارا جان
   در حال حاضر چنین آموزشی نداریم اما در خلال سایر آموزشها راجع به این موضوع و کاراکتر شغلی هم صحبت میشه
   اما منابع زیادی وجود دارن راجع به اینکه چطور مهارت مذاکره کردن رو کسب کنید، از یوتوب شروع کنید.

 2. سلام روز بخیر
  بنظرم یکی از مهمترین موضوعات قرارداده، خیلی از کارفرماها هزار تا کار میریزن رو آدم… بهتره که تو قرار داد مشخص بشه که دقیقا قراره چیکار کنیم همچنین نحوه پرداخت و زمان پرداخت و اینا
  ولی کاش یه دوره آموزشی میذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره فنی یا جلسه خصوصی با تیم آنالیز معین فرجی نیاز دارید ؟

به مشاوره فنی یا جلسه خصوصی با تیم آنالیز معین فرجی نیاز دارید ؟

مطالب اخیر